Localnicii din comuna Berceni au adunat gunoaiele din zonă sâmbătă, 4 martie.
Opt vecini au muncit timp de două ore în weekend, strângând deşeurile care zăceau în natură în zeci de saci.
![](https://cdn.prod.website-files.com/5e7f2cd19d75513ee5c315f4/6405c3caa8950b9c5e6ad40d_gunoaie-berceni.jpg)
„Noi, câţiva vecini de pe (n.r. – strada) Zânelor, ne-am decis să ieşim şi să strângem gunoaiele de pe terenurile virane din jurul nostru şi vom continua plimbarea pe Independenţei, până la intersecţia cu Trandafirilor”, a scris Gabriel Cican pe un grup local de Facebook.
„Vă invităm şi pe voi alături de noi sau să ieşiţi la o mişcare în jurul curţilor voastre! Avem saci, mânuşi, cafea şi multă voie bună”, a adăugat el.
![](https://cdn.prod.website-files.com/5e7f2cd19d75513ee5c315f4/6405c3bad80116b0f2de726e_gunoaie-berceni-comuna.jpg)
Inspiraţi de puterea comunităţii, câţiva vecini care au aflat târziu de eveniment şi-au exprimat interesul pentru a participa în acţiuni viitoare de strângere a gunoiului.
Iniţiativa a scos la iveală o potenţială implicare insuficientă din partea autorităţilor locale, ce merge dincolo de gunoaiele individuale necolectate de pe terenurile din comună.
![](https://cdn.prod.website-files.com/5e7f2cd19d75513ee5c315f4/6405c3d7d80116e16dde91e4_gunoaie-comuna-berceni.jpg)
O vecină a sugerat că localnicii trebuie să solicite ajutor din partea Primăriei Berceni pentru ridicarea sacilor de gunoi rezultaţi din acţiune. Însă Cican a spus că, deşi vor apela la autorităţi, cel mai probabil se vor „descurca pe cont propriu cu o chetă comună”.
Primăria Berceni a fost contactată de Green News pentru a furniza un punct de vedere.
![](https://cdn.prod.website-files.com/5e7f2cd19d75513ee5c315f4/6405c3df3c89a455b1c2594d_comuna-berceni-gunoaie.jpg)