Astfel de coşuri sunt prezente şi în Bucureşti, astfel că Primăria Sectorului 6 a explicat ce înseamnă fiecare culoare a coşurilor de gunoi multicolore din parcurile locale.
![](https://cdn.prod.website-files.com/5e7f2cd19d75513ee5c315f4/64b785a9cb463383d840b85f_cos-multicolor-reciclare-2.jpg)
„Imaginează-ți că ești într-un parc și ai un ambalaj mic în mână. Te apropii de un coș și vezi că are 4 culori. Ce alegere faci? 1. Arunc ambalajul la nimereală, nu contează culoarea; 2. Scot telefonul și caut repede pe Google să văd ce înseamnă fiecare culoare; 3. Arunc corect ambalajul”, a scris primăria pe pagina sa de Facebook.
Cei care aleg să arunce deşeurile într-un mod responsabil, pentru a fi reciclate, trebuie să ştie că segmentul galben al unui coş este dedicat ambalajelor din plastic, metal și aluminiu, precum recipiente de plastic, doze de aluminiu sau caserole de plastic curate.
![](https://cdn.prod.website-files.com/5e7f2cd19d75513ee5c315f4/64b7857cead799056cb5f4f6_cos-multicolor-reciclare.jpg)
Coșul verde este destinat ambalajelor din sticlă, precum sticle de suc sau borcane (fără capac), iar coșul albastru este pentru depozitarea ambalajelor din hârtie și carton curate, dar şi a ziarelor și revistelor.
Coșul maro sau roşu este pentru deșeuri menajere, cum ar fi resturile alimentare, ambalajele murdare sau șervețelele de hârtie folosite, au mai explicat reprezentanţii primăriei.
![](https://cdn.prod.website-files.com/5e7f2cd19d75513ee5c315f4/64b7858b878be16469ce021a_cos-multicolor-reciclare-3.jpg)
![](https://cdn.prod.website-files.com/5e7f2cd19d75513ee5c315f4/64b7859ba88c53b987138c67_cos-multicolor-reciclare-4.jpg)
Foto: Primăria Sectorului 6